MEB Onaylı Hijyen Belgesi

MEB Onaylı Hijyen Belgesi

MEB Onaylı Hijyen Belgesi

MEB Onaylı Hijyen Belgesi, Milli Eğitim Bakanlığı’n dan onaylı Eğitim Merkezlerin de Hijyen Belgesi alınmaktadır. Hijyen belgesi almak için bizimle iletişime geçiniz.

 

# Hijyen Nedir ?

İnsan Sağlığına zarar verecek ortamlardan korunmak için yapılacak uygulamalar ve alınan temizlik önlemlerinin tümüne hijyen denmektedir.
Anne, baba yeni doğan bir çocuğa hijyen eğitimini ilk uygulanır. O yüzden her birey yeni nesil daha temiz bir toplumda yaşaması için mutlaka yetiştirilmelidir.

Okulda ise öğretmenler tarafından çoğu zaman bizzat yapılarak öğretilen temizlik uygulamalarının, çocukluktan sonra bireyin kendisi tarafından yapılması ile Sağlıklı nesiller oluşmasının da temelini oluşturmaktadır.
Başta kişinin kendi sağlığı olmak üzere, başkalarının da sağlığının da korumanın en önemli aracı temizliktir ve bu yüzden de temiz toplum için harekete geçmeliyiz.

 

# Hijyen Eğitim Yönetmeliği ;

Halk Sağlığını önemseyen devlet kurumları,Gıda üretim ve perakende iş yerlerinde İnsani tüketim ve insan sağlığını tehlikeye atacak üretim yapılmaması için bir dizi resmi gazetede yayınlayarak insan sağlığına önem verildiğini resmi makamlarca kanunlaştırılmıştır.

Sağlık Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının Hijyen belgesi İle ilgili Yönetmeliği ;

http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2013/07/20130705-3.htm  link den  MEB Onaylı Hijyen Belgesi Yönetmeliğine ulaşabilirsiniz.

MEB Onaylı Hijyen Belgesi

Hijyen Eğitim Yönetmeliğini kapsayan iş kolları nelerdir ;

Aşağıda da belirtildiği gibi, MEB Onaylı #HijyenBelgesi alması gereken iş yerleri resmi gazete yönetmeliğinde belirtilmiştir.

a) Gıda üretim ve perakende iş yerleri.
b) İnsani tüketim amaçlı sular ile doğal mineralli suların üretimini yapan iş yerleri.
c) Kaplıca, hamam, sauna, berber, kuaför, dövme ve pirsing yapılan yerler, masaj ve güzellik salonları ve benzeri yerler.
ç) Otel, motel, pansiyon ve misafirhane gibi yerler.
d) Komisyon tarafından #hijyen eğitimi verilmesi uygun görülen diğer iş kolları.

# Hijyen Belgesi Nedir;

Hijyen Eğitimi alan kişilere ( 8 saatlik eğitim ile birlik de sınav sonunda ) Genel Müdürlüğe bağlı öğretim kurumlarınca verilen kurs bitirme belgesine #hijyenbelgesi denmektedir.

# Hijyen Eğitimi ;

İnsan sağlığının korunması amacıyla, her iş koluna uygun olarak verilen eğitime hijyen eğitimi denir. MEB Onaylı Hijyen Belgesi alan işletmeler bununla birlik de gerekli hijyen eğitimini de almış olurlar.

 

İletişim

Leave a Reply

Your email address will not be published.