BRC Belgesi

BRC Belgesi

BRC Belgesi 

BRC Belgesi, 1998 yılında İngiliz perakendeciler birliği (BRC) girişimleri ile, BRC gıda teknik standardı yayınlanmıştır. BRC Kalite standardı, gıda tedarikçileri ve İngiltere perakendecilerine ürün sağlayan kuruluşlar tarafından BRC belgeli firmalar adın altında benimsenmektedir. BRC’nin açılımı ise British Retail Consortium Standard ifade edilir.

BRC Belgesi Nedir ?

İngiltere perakende ticaretini temsil eden, BRC belge adı altında faaliyet gösteren ticari bir örgüttür.

1998’ de BRC- global standart-food ismi ile gıda, müşteri ürünleri ve ambalaj malzemeleri için gerekli şartları içeren BRC belgelendirme standardı olarak yayımlanmıştır

İngiltere ve Avrupa birliği’ de BRC belgesi olan firmalar sayısını artırmak için lobi faaliyetleri yürütmektedir.

İngiltere, BRC kalite belgeleri olan Yurt dışında ki firmalardan büyük miktarlarda ürün ve girdi satın almakta ve ürün güvenliğini sağlamak için de BRC teknik standartlarının, BRC kalite belgesi olan BRC belgesini sistemlerine ve diğer spesifik gerekliliklerin uygulanmasını firmalara şart koşmaktadır.

 

BRC Kalite Belgesinin Gelişim Süreçleri

1998- brc standardı, denetim standardı olarak yayınlanmıştır,
1999- en 45004 akrediteli ilk denetim kuruşları onayladı
2000- 2. Versiyon haziranda biraz değiştirilerek yayınlandı
2000- cıes (ticaret odasy cıes – the global food business forum ) tarafından global gıda güvenliği ile ilgili ilk adım atıldı ve brc kalite standardı, ıfs standardı ve HACCP standardı gfsı global food safety ınitiative ile kıyaslandı
2002- 3. Versiyon brc kalite standardı, brc belgelendirme olarak yürürlüğe girdi
2003- brc, gfsı (global food safety ınitiative ) tarafından onaylı bir brc kalite standardı olarak kabul edildi.

 

BRC Belgesi
BRC Global Standards 

BRC Belgesi Olan Firmalar

Sektörün profesyonel kalite temsilcisi olarak BRC belge bu standardın gerekliliklerini sektörde pratik olarak uygulanabilir hale getirmiştir.

Brc belgelendirme tüm dünyada ilerlemiş ve ülkelerin hem üretimin de hem de ticaretin de kabul gören ideal bir kalite standardı olarak her geçen gün BRC belgeli firmalar sayısı artamaya başlamıştır.

BRC İOP Belgesi Nedir ?

Paketleme üreticileri ile tedarikçiler arasında ki bağımsız yürüyen sorunu çözmek için, 2001 yılında brc belge ve iop belgesi birlikte teknik kalite standardı yayınlayarak hem gıda üreticilerinin hem de perakendecilerin yasal zorunluluklarını karşılamada destek olacak ortak bir doküman hazırladılar.

Brc iop belgesi standardı sayesinde ise gıda ürünleri için ambalaj temin eden işletmelere
yönelik ortak bir değerlendirme süreci oluşturularak ve bu sayede de tüketicinin korunması sağlanmış oldu.

 

BRC Belgesi Ne Demek ve Neden BRC Belgesi Almalısınız ?

Brc belgesi olan firmalar olmanız, küresel gıda güvenliği standardı sahip olursunuz ve de HACCP, hijyen, gıda güvenliği ve kalite sistemleri hakkında da yeterlilik seviyenizi gösterir.

Brc kalite belgesi ile de aynı zamanda tüketici güvenliğine bağlılığınızı gösterir.

BRC Belgesi Olan Firmaların Faydaları

  • Codex alimentarius prensipleri doğrultusunda, kalite standardında ki yöntemleri takip ederek risklerin yönetilmesini sağlayan, tehlike analizi ve kritik kontrol noktaları (haccp) gıda güvenliği planı
  • Brc kalite standartların gereğinin yerine getirilmesi için üst kademe yönetimin yeterli kaynak sağlaması
  • Brc belgeli firmaların standartlara ulaşmak için gereken çatıyı oluşturacak kurumsal ve yönetimsel politikaların detaylarını belirleyen kalite yönetimi sistemi
  • İyi hijyen uygulamaları ve iyi imalat uygulamaları ile belirlenen, güvenli gıda üretimi ve genel tehlikeleri kontrol etmek için gerekli temel çevre ve işletme koşullarını kapsayan bir dizi ön-koşul programların brc belgelendirme ile ulaşılır.

BRC/İOP Kalite Belgesini Neden Almalısınız

Brc/iop belgesi, dünyanın en büyük gıda imalatçıları ve perakendecileri tarafından desteklenen ve uluslararası gıda güvenliği standartlarını düzenleyen kalite belgesidir.

Küresel gıda güvenliği girişimi (gfsı)tarafından brc belgesi tanınır. Dolayısı ile gfsı yeterliliği, tek bir uluslararası gıda güvenlik yönetimi sistemi altında, bu büyük firmaların koşullarını yerine getirmek için brc kalite standardını kullanabileceğiniz anlamına gelir.

Gıda güvenliğine yönelik brc belgelendirme küresel standardına uyumunuzu nasıl brc belgesi alan firmalar arasında yer alacağınızı ve firma yeterliliğinizi göstermenize nasıl yardımcı olabileceğimizi öğrenmek için, Lokmancert ile iletişime geçiniz.

Brc Global Gıda Güvenliği Standardını Firmalara Uygulamak İçin Kriterler Nelerdir ?

Brc kalite belgesihaccp sisteminin kurulumunu ve devamlılığının sağlanmasını,dokümante edilmiş ve etkin bir kalite yönetim sisteminin uygulanmasını ve de fabrika çevre standart ,ürünlerin, proseslerin ve personelin etkin bir şekilde kontrol edilmesini ön şart olarak öne sürer.

Brc belgesi olan firmalardan olmak için 6 temel kriteri yönetim sisteminize adapte etmelisiniz.

Bunlar;

Haccp sistemleri

Kalite yönetim sistemi

İşletme(fabrika) çevre standartları

Ürün kontrolü

Proses kontrolü

Personel yeterliliği ve hijyeni eğitimi

Brc global gıda standardı,

Firmalar brc belgelendirme başvurusu yaparlarken 6 temel kriterde ki kategorileri inceleyip, kendileri için en uygun olan kategori üzerinden brc belgelendirme başvurusu yapmalıdırlar.

Brc kalite belgesi, gıdaları işlenmelerine göre 6 başlık altında inceleyerek yayınlamıştır.

İşlenmemiş et ve balık ürünleri (kırmızı , beyaz et, dondurulmuş, soğutulmuş balık, işlenmemiş et ve balık ürünleri),

Taze ve dondurulmuş meyve ve sebze ürünleri,

Soğutulmuş, dondurulmuş süt ve süt ürünleri, yumurta,

Yemeğe yada pişirmeye hazır soğutulmuş, dondurulmuş, pişirilmiş et ve balık ürünleri,

Çevre koşullarına dayanıklı, ısı korumalı, hermetik konserve  gıda ürünleri,

Çevre koşullarına dayanıklı diğer gıda ürünleri (içecekler, unlu mamuller, kurutulmuş gıdalar, şekerlemeler ve kahvaltı tahılları, sıvı ve katı yağlar, gıda katkı maddeleri).

 

FSSC 22000  BELGESİ İÇİN İLETİŞİME GEÇİNİZ 0546 542 95 46

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.